Адвокат в Харькове

Адвокат в Харькове . Юридические услуги . Уголовные дела . Помощь при ДТП. Брачный договор. Раздел имущества. Абонентское обслуживание .Возмещение ущерба

Справа № 646/3119/20

Р І Ш Е Н Н Я

(заочне)

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.11.2020                                                  м.Харків

Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Шелест І.М.,

за участю секретаря - Коммунарової А. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (місцепроживання: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (місцепроживання: АДРЕСА_2 ), треті особи Департамент Реєстрації Харківської міської ради (місцезнаходження: м. Харків, м-н Конституції, 7), Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради (місцезнаходження: м. Харків, вул. Чернишевська, 55) про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом, в якому просить надати дозвіл на реєстрацію місця проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір`ю, позивачем по справі - ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , без письмової згоди батька - відповідача по справі, ОСОБА_2 .

Свої вимоги мотивує тим, що позивач з відповідачем перебувала у зареєстрованому шлюбі з 30.11.2007, який було розірвано рішенням Червонозаводського районного суду м. Харкова 02.10.2009. У шлюбі у них народився син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Син позивача - ОСОБА_3 , з народження зареєстрований за адресою:  АДРЕСА_2 . Після розірвання шлюбу дитина залишилась проживати разом з матір`ю, позивачем по справі, та знаходиться на її утриманні. Спору про визначення місця проживання дитини між позивачем та відповідачем не має. 28.02.2012 позивач уклала шлюб з ОСОБА_4 і з 2013 року фактично проживає разом з новим чоловіком та сином за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач та її чоловік зареєстрували своє місце проживання за вказаною адресою. 15.06.2018 позивач набула право власності на Ѕ частину вказаної квартири. На даний час між позивачем та відповідачем існує спір щодо реєстрації місця проживання дитини за адресою її фактичного проживання, на що відповідач як батько дитини не надає згоди. 13.03.2020 позивач ОСОБА_1 звернулась до Департаменту реєстрації Харківської міської ради з заявою про реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання сина позивача ОСОБА_3 , у чому рішенням Департаменту реєстрації Харківської міської ради від 13.03.2020 було відмовлено на підставі абзацу 2 пункту 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 207, через відсутність письмової згоди другого з батьків, що суперечить абзацам 5,6 підп.6 пункту 18 Правил, ч. 5 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та ст. 160 СК України. Батько дитини згоди на зняття з реєстрації та на реєстрацію місця проживання дитини за фактичним постійним місцем проживання дитини позивачу не надає, і заперечує проти реєстрації місця проживання дитини за адресою її фактичного місця проживання, у зв`язку з чим позивач змушена була звернутись до суду з даним позовом.

27.05.2020 ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова відкрито загальне позовне провадження у справі.

15.06.2020 до суду надійшли письмові пояснення представника третьої особи Департамента Реєстрації Харківської міської ради, у яких представник третьої особи пояснив, що дійсно ОСОБА_1 зверталася до органу реєстрації з заявою про зняття з реєстрації місця проживання своєї малолітньої дитини ОСОБА_3 . Заява була подана позивачем особисто без участі іншого законного представника - батька дитини. Батько дитини згоди на зняття з реєстрації місця проживання дитини за фактичним постійним місцем проживання дитини не надає. Органом реєстрації було роз`яснено заявниці, що у разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом.

22.09.2020 до суду надійшла заява представника третьої особи Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, відповідно до якої представник третьої особи при вирішенні справи просив врахувати інтереси дитини.

22.09.2020 ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася.

Представник позивача - адвокат Лебединська І. С. подала до суду заяву, у якій просила справу розглядати без її участі, позов підтримала, проти заочного розгляду справи не заперечувала.

Також представником позивача через канцелярію суду подано клопотання про розподіл судових витрат, у якому представник позивача просила стягнути з відповідача 5 000 грн витрат на правову допомогу.

Належним чином повідомлений відповідач у судове засідання повторно не з`явився, про причини неявки не повідомив, правом надання відзиву на позовну не скористався, будь-яких інших заяв чи клопотань до суду не надав.

Зважаючи на вказане суд ухвалив про заочний розгляд справи.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши відповідні обставини і визначивши відповідні до них правовідносини, приходить до наступного.

Судом встановлено, що сторони з 30.11.2007 перебували у зареєстрованому шлюбі, який було розірвано рішенням Червонозаводського районного суду м. Харкова 02.10.2009.

Відповідно до копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , виданого Червонозаводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції 19.02.2016, батьком ОСОБА_3 є ОСОБА_2 (відповідач по справі), а матір`ю - ОСОБА_1 (позивач по спаві).

Як вбачається з свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_2 , виданого Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, 28.02.2012 позивач уклала шлюб з ОСОБА_4 .

Відповідно до свідоцтва №  НОМЕР_3 від 15.06.2018 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 127849833 від 15.06.2018 позивачу ОСОБА_1 на праві приватної спільної часткової власності належить Ѕ частина квартири за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з довідкою про реєстрацію місця проживання особи від 13.02.2020 Департаменту реєстрації та цифрового розвитку Харківської міської ради ОСОБА_3 з 25.02.2008 по теперішній час зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб (довідка про склад сім`ї) від 12.03.2020 Департаменту реєстрації Харківської міської ради за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані позивач ОСОБА_1 з 12.03.2020 та її чоловік ОСОБА_4 з 08.09.1999.

13.03.2020 позивач ОСОБА_1 звернулась до Департаменту реєстрації Харківської міської ради з заявою про реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: зняти з реєстрації попереднього місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , та зареєструвати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

13.03.2020 рішенням Департаменту реєстрації Харківської міської ради позивачу було відмовлено у реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання. Підстава: відповідно до абзацу 2 пункту 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 207, особа не подала необхідних документів або інформації, а саме: відсутня письмова згода другого з батьків, що суперечить абзацам 5,6 підп. 6 пункту 18 Правил, ч. 5 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» ст. 160 СК України.

Як вбачається з учнівського квитка № 34 Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 91 Харківської міської ради Харківської області з відмітками про відвідування школи в 2017-2020 4А, 5Б, 6Б класу та довідки Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 91 Харківської міської ради Харківської області ОСОБА_3 відвідує 6?Б клас Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 91 Харківської міської ради Харківської області, яка розташована в тому ж районі міста Харкова, що й квартира, в якій позивач проживає разом з чоловіком - Слобідський район.

Відповідно до відповіді на адвокатський запит КП «Міська дитяча поліклініка №1» Харківської міської ради від 27.03.2020 року ОСОБА_3 перебуває на обліку в КП «Міська дитяча поліклініка №1» Харківської міської ради, яка розташована в тому ж районі міста Харкова, що й квартира, в якій позивач проживає разом з чоловіком - Слобідський район.

Згідно з декларацією від 29.02.2020 КП «Міська дитяча поліклініка № 1» Харківської міської ради «Про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу» ОСОБА_3 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , законним представником ОСОБА_3 є позивач по справі - ОСОБА_1

14.05.2020 згідно наявного в матеріалах справи опису вкладення у цінний лист з відбитком канцелярського штемпеля пошти позивач зверталась листом до відповідача ОСОБА_2 про надання письмової згоди на реєстрацію місця проживання дитини.

Відповідно до статті 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Згідно із статтею 9 Конвенції про права дитини держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

Відповідно до статті 18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Стаття 11 Закону України «Про охорону дитинства» наголошує, що кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей, однак предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Тлумачення частини першої статті 161 СК України свідчить, що під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини враховується ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. До інших обставин, що мають істотне значення, можна віднести, зокрема: особисті якості батьків; відносини, які існують між кожним з батьків і дитиною (як виконують батьки свої батьківські обов`язки по відношенню до дитини, як враховують її інтереси, чи є взаєморозуміння між кожним з батьків і дитиною); можливість створення дитині умов для виховання і розвитку.

Відповідно до ч. 1 ст. 160 СК України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.

Згідно з ч. 4 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 6 вказаного Закону України реєстрація місця проживання і зняття з місця реєстрації особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Пунктом 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 207 передбачено, що у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (стаття 80 ЦПК України).

З матеріалів справи вбачається, що син позивача та відповідача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично проживає разом з матір`ю, позивачем по справі - ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , у відповідному районі відвідує школу, перебуває на обліку у медичній установі, перебуває на утриманні матері - позивача по справі. Вказана квартира належить позивачу на праві приватної спільної часткової власності. При цьому для реєстрації місця проживання дитини за відповідною адресою необхідна наявність згоди обох батьків. Доказів надання відповідачем згоди на реєстрацію місця проживання дитини матеріали справи не містять, при цьому позивач зверталася за отриманням такої згоди до відповідача. Доказів наявності між сторонами спору щодо фактичного місця проживання дитини матеріали справи також не містять, після розлучення дитина проживає разом з матір`ю - позивачем по справі, на користь якої з відповідача стягуються аліменти.

Реєстрація місця проживання дитини ОСОБА_3 за місцем його фактичного проживання відповідає інтересам дитини, відсутність згоди батька дитини на реєстрацію місця проживання дитини порушує права дитини на вільне пересування, відпочинок, оздоровлення та навчання.

При вирішення справи суд виходить з пріоритету інтересів дитини, їх найкращого забезпечення враховуючи обставини справи, визначений нормативно-правовим актом порядок реєстрації місця проживання дітей до 14 років, тому приходить до висновку, що саме рішення про визначення місця проживання дитини є підставою для реєстрації місця проживання дитини, незалежно від стосунків батьків, а отже таке судове рішення буде ефективним способом захисту прав дитини.

З огляду на що, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Суд вирішує питання про розподіл судових витрат в порядку ст. 141 ЦПК України.

На підтвердження витрат на правову допомогу представником позивача були надані: копія договору про надання правової допомоги від 13.03.2020, додаткової угоди до договору від 15.05.2020, додаткової угоди до договору від 13.03.2020, квитанцій до прибуткового касового ордера від 13.03.2020 та від 15.04.2020, акту приймання-передачі до договору від 20.10.2020, розрахунок суми судових витрат по справі.

Відповідно до ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

З урахуванням наданих доказів, суд вважає, що представником позивача було надано докази на підтвердження розміру витрат на правову допомогу, їх обґрунтування та детальний опис робіт адвоката, а заявлений розмір витрат на правову допомогу є співрозмірним та обґрунтованим. У зв`язку з цим суд приходить до висновку про їх стягнення з відповідача.

Керуючись ст.ст. 1213,141263265282 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи Департамент Реєстрації Харківської міської ради, Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини - задовольнити.

Надати дозвіл на реєстрацію місця проживання дитини ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) разом з матір`ю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , без письмової згоди батька ОСОБА_2 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 860, 80 грн судового збору.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 5 000, 00 грн витрат на правову допомогу.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільно-процесуальним законодавством.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду.

Відповідно до вимог п.15 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справило або через Червонозаводський районний суд м. Харкова, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Третя особа: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 26489104, місцезнаходження: м. Харків, вул. Чернишевська, 55.

Третя особа: Департамент Реєстрації Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 40214227, місцезнаходження: м. Харків, майдан Конституції, 7.

Повний текст рішення складено та підписано 27.11.2020.

Суддя                                                                        І. М. Шелест