Адвокат в Харькове

Адвокат в Харькове . Юридические услуги . Уголовные дела . Помощь при ДТП. Брачный договор. Раздел имущества. Абонентское обслуживание .Возмещение ущерба

Справа № 638/2689/14-ц

Провадження № 2/638/2509/14

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2014 року Дзержинський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Лазюк С.В.

при секретарі - Гребінник А.Ю.

участю представника позивача ОСОБА 1 – адвоката Панасенка П.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залу суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «ОТП-Банк», Товариства з обмеженою відповідальністю"ОТП Факторінг Україна", третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню,

 

в с т а н о в и в:

 

ОСОБА_1 звернулась   до суду з позовом до ПАТ «ОТП-Банк», ТОВ «ОТП Факторинг» про визнання таким, що не підлягає        виконанню виконавчого напису від 15 листопада 2013 року, реєстраційний номер 8031,   про звернення стягнення на нерухоме майно, а саме квартиру АДРЕСА_1, що належить їй на праві власності, вчиненого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 26 травня 2005 року між АКБ «Райффайзенбанк Україна» ( правонаступником якого є ПАТ «ОТП-Банк»)  та нею був укладений Кредитний договір №СNL-700/148/2005, відповідно до умов якого вона отримала   кредит в розмірі 63000доларів США.

В забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором   між нею та ПАТ «ОТП Банк» було укладено договір іпотеки, відповідно до умов якого вона передала в іпотеку відповідачу нерухоме майно - квартиру АДРЕСА_1.

В лютому 2014 року на її адресу надійшла постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківської області  про відкриття виконавчого провадження від 27 січня 2014 року, із якої вбачається, що приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 15 листопада 2013 року вчинений виконавчий напис, яким звернуто стягнення на вище зазначену квартиру.

Позивач вважає, що виконавчий напис вчинений нотаріусом з порушенням вимог п.284 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, оскільки   нотаріус не мав документів, достатніх для підтвердження   безспірності заборгованості.

Представник відповідача ПАТ «ОТП Банк» в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся   належним чином, причин неявки суду не повідомив.

Представник відповідача ТОВ «ОТП Факторінг» в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його участю та просив у задоволенні позову відмовити.

Третя особа приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, належним чином повідомлена про час та місце судового засідання, в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності..

Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.ст. 10, 11 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведеності перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 61 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.

Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом встановлено, що 26 травня 2005 року між АКБ «Райффайзенбанк Україна» ( правонаступником якого є ПАТ «ОТП-Банк») та ОСОБА_1 був укладений Кредитний договір №СNL-700/148/2005, відповідно до умов якого остання отримала   кредит в розмірі 63000 доларів США.

Крім того, 27 травня 2005 року між АКБ «Райффайзенбанк Україна» ( правонаступником якого є ПАТ «ОТП-Банк») та ОСОБА_1 було укладено договір іпотеки №РСNL-700/148/2005, відповідно до умов якого ОСОБА_1 передала в іпотеку ПАТ «ОТП Банк»   нерухоме майно - квартиру АДРЕСА_1.

15 листопада 2013 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу   ОСОБА_2 вчинений виконавчий напис   на договорі іпотеки від 27 травня 2005 року, яким запропоновано звернути стягнення на вищевказане нерухоме майно - квартиру АДРЕСА_1.

Статтями 34,87,88 ЗУ «Про нотаріат» передбачено, що нотаріус вчиняє виконавчий напис за умови, що наявність безспірної заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем підтверджується документами, передбаченими затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року №1172 Переліком документів, за якими стягнення заборгованості проводиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріуса і якщо з дня виникнення права на вимогу минуло не більше трьох років.

Згідно п.п. 3.1, 3.2 глави 16 Порядку вчинення дій нотаріусами України, затвердженого наказом   Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року № 296/5, зареєстрованого   в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за № 282/20595, нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності перед стягувачем. Безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих документів.

Такими документами,   згідно Переліку, є нотаріально посвідчена угода, що передбачає сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також право звернення стягнення на заставлене майно. При цьому, згідно п.1 цього Переліку для одержання виконавчого напису подаються оригінал нотаріально посвідченої угоди, а також документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов'язання.

Відповідно до положень п. 2.3 глави 16 Порядку вчинення виконавчого напису в разі порушення основного зобов'язання та (або) умов іпотечного договору здійснюється нотаріусом після спливу тридцяти днів з моменту надісланих іпотекодержателем повідомлень - письмової вимоги про усунення порушень іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця.

Повідомлення вважається надісланим, якщо є відмітка іпотекодавця на письмовому повідомленні про його отримання або відмітка поштового відділення зв'язку про відправлення повідомлення на вказану в іпотечному договорі адресу.

Таким чином, ознакою безспірності вимоги є відсутність заперечень боржника щодо заборгованості та її розрахунку, а також відсутності будь - яких суперечностей у поданих документах. На підтвердження безспірності заборгованості нотаріусу мають бути подані документи, що свідчать про визнання боржником вимог кредитора. Тобто, нотаріус повинен упевнитися в розумінні боржником пред'явлених до нього вимог і визнання їх. Зокрема, документом, що підтверджує такий факт, є отримання боржником вимоги стягувача про звернення стягнення на предмет застави з підписом боржника про його отримання.

Доказів щодо отримання нотаріусом з боку кредитора таких документів, суду не надано.

21 жовтня 2011 року Дзержинським районним судом м. Харкова було винесено заочне судове рішення за позовом ПАТ «ОТП-Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором №СNL-700/148/2005від 26 травня 2005 року, що свідчить про наявність спору про суму заборгованості за зазначеним договором

Позивачем суду надані квитанції про сплату коштів про сплату за вказанім кредитним договором 32108,14 доларів США (в гривневому еквіваленті на період сплати 159180,41 гривень).

Крім того, як вбачається  з Інформаційної довідки з Державного реєстру іпотек від 21.08.2013року станом на 27 листопада 2010 року реєстратором - приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 у Державному реєстрі іпотек був зареєстрований договір про відступлення права вимоги ТОВ «ОТП Факторінг Україна» № 8893 від 12.11.2010 на об'єкт обтяження - квартиру АДРЕСА_1, що належить на праві власності ОСОБА_1 и вказаний розмір основного зобов'язання - 33400 доларів США.

Проте,   виконавчий напис від 15 листопада 2013 року про звернення стягнення на квартиру АДРЕСА_1, вчинений нотаріусом в рахунок задоволенні вимог ТОВ   "ОТП Факторінг Україна" до ОСОБА_1 у розмірі заборгованості за кредитом - 59190,93 доларів США, заборгованості по відсоткам за користування кредитом - 19293,59 доларів США.

З огляду на наведене, заборгованість боржника не може бути визнана безспірною.

Таким чином, суд приходить до висновку   про доведеність підстав щодо визнання   виконавчого напису, вчиненого приватним нотаріусом, таким, що не підлягає виконанню   через недодержання нотаріусом порядку вчинення нотаріальної дії, а саме: вчинення виконавчого напису у відсутність документів, що підтверджують безспірність вимоги.

На підставі вищевказаного, керуючись ЗУ «Про нотаріат», Порядком вчинення дій нотаріусами України, затвердженого наказом   Міністерства юстиції України 22.02.2012 року № 296/5, зареєстрованого   в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за № 282/20595ст. ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215, ЦПК України, суд, -

 

в и р і ш и в:

 

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «ОТП-Банк», Товариства з обмеженою  відповідальністю"ОТП Факторінг Україна", третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню  - задовольнити.

Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис від 15 листопада 2013 року, реєстраційний номер 8031 про звернення стягнення на квартиру АДРЕСА_1, що належить на праві власності ОСОБА_1, вчинений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, в рахунок задоволенні вимог Товариства з обмеженою відповідальністю   "ОТП Факторінг Україна" до ОСОБА_1 у розмірі заборгованості за кредитом - 59190,93 доларів США, заборгованості по відсоткам за користування кредитом - 19293,59 доларів США, а також витрат, пов'язаних із вчиненням виконавчого напису -   1700 грн., що   всього   становить 78484,52 доларів США, що за курсом НБУ станом на 15 листопада 2013 року (1 долар США =7,993 грн.) становить 627326 грн. 77 коп. та 1700 грн., а всього у гривневому еквіваленті 629026 грн. 77 коп.

Стягнуть з Публічного акціонерного товариства «ОТП Банк»,,,(код ЄДРПОУ 21685166) та Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТП Факторинг Україна» (ІК 36789421, р/р 2650700233333 у Регіональному відділенні АТ «ОТП Банк» у м. Харкові, МФО 300528) судовий збір у сумі 243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10-ти днів з дня його проголошення. Особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-ти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення постановлено і надруковано власноруч суддею Лазюк С.В. у нарадчій кімнаті.

Головуючий:суддя:                                                            С.В. Лазюк