Адвокат в Харькове

Адвокат в Харькове . Юридические услуги . Уголовные дела . Помощь при ДТП. Брачный договор. Раздел имущества. Абонентское обслуживание .Возмещение ущерба

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ 26 липня 2017 року (справа №  357/4295/16-ц) дійшов до висновку про те, що yаявність у особистій власності дружини військовослужбовця житлового будинку, придбаного до шлюбу, не свідчить про покращення житлових умов військовослужбовця і не обумовлює зняття його з квартирного обліку.

У статті 40 ЖК УРСР визначено, що громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках, зокрема, поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.

На момент прийняття рішення про зняття з квартирного обліку позивача, його дружині належав житловий будинок. Позивач же одружився  у 2015 році, а тому у відповідності до ст. 57 СК України житловий будинок є особистою власністю дружини позивача, оскільки був набутий нею до шлюбу.

Нарешті, відповідно до приписів статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройний Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 30 листопада 2011 року № 737 військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі, зокрема, поліпшення житлових умов у випадках, передбачених законодавством, за місцем перебування на квартирному обліку, унаслідок чого зникла потреба в наданні жилого приміщення:

 

Ухвала

іменем україни

26 липня 2017 року                                                       м. Київ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах  Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і             кримінальних справ у складі:

Писаної Т.О.,  Коротуна В.М.,  Леванчука А.О.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_4 до військової частини А4533, треті особи: виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області, квартирно-експлуатаційний відділ міста Біла Церква Київської області, про скасування рішення житлової комісії та зобов'язання поновити на квартирному обліку, за касаційною скаргою військової частини А4533 на ухвалу апеляційного суду Київської області від 25 жовтня 2016 року,

в с т а н о в и л а:

У квітні 2016 року ОСОБА_4 звернувся до суду з указаним позовом, в якому просив визнати незаконним і скасувати рішення житлової комісії військової частини А 4533 від 01 квітня 2016 року № 94 щодо зняття  його з квартирного обліку; зобов'язати військову частину А 4533 поновити позивача в пільговій черзі осіб, які потребують поліпшення житлових умов, з 08 вересня1997 року.

В обґрунтування вказаних вимог, позивач зазначив, що він є старшим прапорщиком запасу, учасником бойових дій та має вислугу 21 рік. З 17 травня 1995 року позивач перебуває на квартирному обліку, а з 08 вересня 1997 року - у пільговій черзі осіб, які позачергово потребують поліпшення житлових умов. Рішенням житлової комісії військової частини А 4533 від 01 квітня 2016 року, ОСОБА_4 знято з квартирного обліку всупереч Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройний Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями. Підставою для зняття з обліку стало те, що у грудні 2015 року позивач одружився, а його дружина ОСОБА_5 має у приватній власності житловий будинок площею 62,9 кв. м у с. Фурси Білоцерківського району Київської області, а, отже, ОСОБА_4 не потребує поліпшення житлових умов.

Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 07 червня 2016 року позов ОСОБА_4 задоволено.

Ухвалою апеляційного суду Київської області від 25 жовтня 2016 року рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 07 червня 2016 року залишено без змін.

У касаційній скарзі командир військової частини А4533, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати вказану ухвалу апеляційного суду.

Відповідно до п. 6 розд. XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-УІІІ «Про судоустрій і статус суддів» Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ діє в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду та до набрання чинності відповідним процесуальним законодавством, що регулює порядок розгляду справ Верховним Судом.

У зв'язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України від 18 березня 2004 року.

Згідно з ч. 2 ст. 324 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до ч. 3 ст. 332 ЦПК України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для його скасування.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що скаргу необхідно відхилити, а оскаржувану ухвалу апеляційного суду залишити без змін.

Правовідносини з питань забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом регулюються положеннями статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і Інструкцією про організацію забезпечення військовослужбовців Збройний Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 30 листопада 2011 року № 737.

Згідно з п. 2.18 вказаної Інструкції військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі, зокрема, поліпшення житлових умов у випадках, передбачених законодавством, за місцем перебування на квартирному обліку, унаслідок чого зникла потреба в наданні жилого приміщення.

У статті 40 ЖК УРСР визначено, що громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті. Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках, зокрема, поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення. У разі смерті громадянина, який перебував на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, за членами його сім'ї зберігається право подальшого перебування на обліку.

Судами встановлено, що на момент прийняття рішення про зняття з квартирного обліку ОСОБА_4, його дружині ОСОБА_5 належав житловий будинок по АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право власності від 13 листопада 1989 року. Позивач одружився з ОСОБА_5 у грудні 2015 році, а тому у відповідності до ст. 57 СК України житловий будинок є особистою власністю дружини позивача, оскільки був набутий нею до шлюбу. 20 квітня 2016 року           ОСОБА_5 подарувала вказаний житловий будинок за ОСОБА_6.

Також судами встановлено, що ОСОБА_4 не має власного житла і станом на 05 квітня 2016 року зареєстрований при військовій частині А 4533 за адресою м. Біла Церква, Гайок. Вказана обставина підтверджується наявними у матеріалах справи доказами та відповідачем не спростована.

З урахуванням вказаного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, обґрунтовано задовольнив позов ОСОБА_4, оскільки його житлові умови не поліпшилися, потреба у поліпшенні житлових умов не відпала, позивач проживає і зареєстрований при військовій частині А 4533, а житловий будинок ОСОБА_5 є її особистою власністю, якою вона розпорядилася на свій розсуд.

Таким чином, колегія суддів вважає, що оскаржувану ухвалу апеляційного суду необхідно залишити без змін, а касаційну скаргу військової частини А4533 - відхилити.

Керуючись ст. 332 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу військової частини А4533 відхилити.

Ухвалу апеляційного суду Київської області від 25 жовтня 2016 року залишити без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Колегія суддів:Т.О. Писана В.М. Коротун А.О. Леванчук