Справа № 554/10833/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2023 року Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
Головуючої судді- Г.В. Андрієнко ,
за участю секретаря- О.Ю.Звігольської
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава в загальному позовну провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
04 жовтня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Харківської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Посилається на те, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 мати позивача померла.
Після її смерті відкрилася спадщина , що складається із квартири АДРЕСА_1 , яка належала ОСОБА_2 на праві власності на підставі договору купівлі-продажу від 19 жовтня 2018 року.
Вказану квартиру ОСОБА_2 при житті заповіла ОСОБА_1
30 вересня 2022 року позивач звернулася до нотаріуса, з метою оформлення спадкового майна, після смерті матері, однак отримала відмову , оскільки позивачем пропущено строк для прийняття спадщини.
ОСОБА_1 зазначає, що вона мала намір після смерті матері прийняти спадщину у межах шестимічного строку для прийняття спадщини, проте з лютого 2022 року і по теперішній час , на всій території України відбуваються активні бойові дії, позивач проживає у м. Харкові, яке знаходиться під активним бомбардуванням та ракетними обстрілами. Вказані обставини є поважними та в свою чергу позбавляють її у передбаченому законом України порядку, звернутися до нотаріуса та оформити своє право на спадщину після померлої матері.
Прохала визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті матері- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
12 жовтня 2022 року судом відкрито провадження по справі.
05 грудня 2022 року закрито підготовче провадження по спарві.
26 грудня 2022 року до суду надійшов відзвив від представника відповідача, в якому вони зазначають, що заперечують проти задоволення позову у повному обсязі, вважають його таким, що не підлягає задоволенню посилаючись на те, що позивач мала строк до 08.09.2022 р. для подачі нотаріусу відповідної заяви про прийняття спадщини, однак вона звернулася із такою заявою 30.09.2022 р., тобто з пропуском передбаченого законом шестимісячного строку .
Причиною пропуску строку для прийняття спадщини позивач зазначає її місцезнаходження в районі проведення бойових дій, під постійними обстрілами. Однак у неї було більше трьох місяців , після смерті матері, до початку масштабного вторгнення на територію України , звернутися до нотаріуса із відповідною заявою, що зроблено не було. Тим паче, позивач була обізнана про наявність заповіту, складеного спадкодавцем саме на її користь.
До того ж в умовах воєнного стану, позивач мала можливість звернутися до будь-якого нотаріуса на території України для оформлення спадщини, незалежно від місця відкриття спадщини.
Лише посилання позивача на воєнний стан в Україні не доводить факт існування об`єктивних, непереборних , істотних труднощів для спадкоємця на вчинення вказаних дій. Тим більше , що обставини , пов`язані із дією воєнного стану в Україні охоплюють лише незначний період строку, відведеного позивачу на прийняття спадщини.
Тому Харківська міська рада вважає, що позивач не довела належними та допустими доказами поважність пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
02 січня 2023 року до суду надішла відповідь ОСОБА_1 на відзив, в якій вона зазначає, що після смерті матері 08.11.2021 року вона планувала до 08.05.2022 року звернутися до нотаріуса за місцем відкриття спадщини у м. Харкові із заявою про прийняття спадщини. Проте, у зв`язку із збройною агресією з боку російської федерації до України, місто Харків піддається постійним обстрілам із застосуванням артилерії РСЗВ та ракет, бомбардування авіацією.
Позивач не мала можливості звернутися до нотаріуса через війну. Крім того в цей період позивач себе погано почувала, проходила лікування.
Будинок за адресою- АДРЕСА_2 , в якому позивач проживала, постраждав від обстрілів, стан його незадовільний. Біля будинку позивача відсутня станція метрополітену, пересуватись по місту була можливість лише наземним транспортом. В такій обстановці, позивач була позбавлена можливості оформити свою спадщину.
Крім того, позивач пропустила зовсім невеликий термін для подання заяви про прийняття спадщини, який становив 22 дні.
При прийнятті рішення суд враховує, що позивач пропустила строк для прийняття спадщини менше ніж один місяць та те, що місто Харків безпосередньо знаходилося в районі проведення воєнних9 бойових) дій. Позивач проживає на Певнічній Салтівці міста Харкова, яке з першого дня війни щоденно , систематично обстрілювали ворожі війська.
Позивач надала заяву про розгляд справи без її участі.Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача надав заяву про розгляд справи без їх участі.При вирішенні справи прохають врахувати обставини викладені у відзиві.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Встановлено,що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_1 , виданого Дзержинським міським відділом РАЦС Донецької області 09 лютого 1977 року, актовий запис № 50.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 10 листопада 2021 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Харків), актовий запис № 22941.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина , що складається із квартири АДРЕСА_1 , яку ОСОБА_2 придбала 19 жовтня 2018 року на підставі договору купівлі-продажу , зареєстрованого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу О.Г.Шуть, запис в реєстрі за № 10163.
Дана обставина також підтверджується копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу 141907697, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна-212053163101.
Вказану квартиру ОСОБА_2 19 жовтня 2018 року заповіла своїй доньці- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,що підтверджується копією заповіту, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу О.Г.Шуть, зареєстрованого в реєстрі за № 10166.
Після смерті ОСОБА_2 , позивач мала намір оформити спадщину , однак при зверненні до нотаріуса 30 вересня 2022 року із заявою про прийняття спадщини, ОСОБА_1 отримала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з тим, що пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини.
Згідно ст.13 ч.1 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.1 ст.81 ЦПК України).
Зміст статті 89 ЦПК України визначає, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Чинне цивільне законодавство передбачає, щоспадкуванняздійснюєтьсяза заповітомабозазаконом. Якщо фізична особа склалазаповіт, таким чином розпорядившись своєю власністю на випадок смерті, і не скасувала його, то у разі її смертіспадкуванняздійснюєтьсяза заповітом, який є останньою волею спадкодавця.
Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах — уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповіднодо ч.1ст.1270ЦК Українистроки дляприйняття спадщини для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Пропуск такого строку, позбавляє спадкодавця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору, який пропущено з поважних причин, і потребує пред`явлення нею позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповіднодо ч.1ст.1272ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
24 лютого2022року у зв`язку з військовою агресією російської федерації протиУкраїниУказом ПрезидентаУкраїни№ 64/2022введено воєннийстан.
Режим воєнного стану триває і до цього часу. На всій території України ведуться активні бойові дії.
Місто Харків знаходиться в зоні активних бойових дій. Будинок де проживала позивач, зруйнований , стан його незадовільний.
Громадяни України в свою чергу, позбавлені можливості в повній мірі реалізовувати свої права , передбачені законом.
Позивач звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини із пропуском строку. Термін пропуску строку є зовісім невеликий та обумовлений поважними причинами.
Тому позивач вправі звернутись до суду із позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.60 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задоволити і визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини терміном два місяці.
Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов обґрунтований, підтверджений матеріалами справи та підлягає задоволенню.
Крім того, суд звертає увагу на те, що визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за ним права на спадщину.Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
Суд також враховує, що відділення АТ « Укрпошта» за адресою- м. Харків, вул.. Г.Широнінців, 83/26 після 24 лютого 2022 року не працювало, а тому позивач була позбавлена можливості звернутися до нотаріуса через відділення « Укрпошти».
На підставі вищевикладено, суд дійшов висновку , що позовні вимоги ОСОБА_1 доХарківської міськоїради провизначення додатковогостроку дляприйняття спадщини підлягають задоволенню.
Керуючись вимогами ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272, 335, 344 ЦПК України, ст. 1261, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд, —
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 до Харківської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини- задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт НОМЕР_3 , виданий Дзержинським МВ УМВС України в Донецькій області 19.12.1999 року, зареєстрованої за адресою- АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків- НОМЕР_4 додатковий строк тривалістю у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті матері- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції на протязі тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційноїінстанції — до Полтавського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 10.02.2023 р.
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт НОМЕР_3 , виданий Дзержинським МВ УМВС України в Донецькій області 19.12.1999 року, зареєстрованої за адресою- АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків- НОМЕР_4 ,
відповідач: Харківська міська рада, ідентифікаційний код юридичної особи- 04059243,
адреса- м. Харків, майдан Конституції, 7.
Суддя Г.В.Андрієнко