Справа № 948/724/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.12.2022 Машівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді   Кравець С.В.,

за участю: секретаря   Порохні І.І.,

представника позивача   ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка, в режимі відеоконференції, за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , Старосалтівської селищної ради Чугуївського району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

відповідно до ч.1 ст. 268 ЦПК України в судовому засіданні 27 грудня 2022 року проголошено вступну та резолютивну частину Рішення

в с т а н о в и в :

1.Стислий виклад позиції позивача

У жовтні 2022 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_4 , яка була власником житлового будинку в АДРЕСА_1 . Позивач та відповідач є синами померлої, яка ІНФОРМАЦІЯ_2 залишила заповітне розпорядження, за яким заповіла все своє майно, в рівних частках, їм з братом. Позивач мав намір до 22 квітня 2022 року звернутися з заявою до нотаріуса про прийняття спадщини, постійно знаходився в м. Харкові, але після вторгнення рф 24.02.2022р. на територію України він не мав такої змоги у зв`язку з постійними обстрілами, бомбардуванням та окупацією. Після звільнення більшої частини Харківської області у середині вересня 2022 року від окупації він звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, але 03.10.2022р. отримав роз`яснення, що пропустив строк на прийняття спадщини.

У зв`язку з наведеним, позивач просить визначити йому додатковий двохмісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті матері ОСОБА_4 .

2.Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі

Згідно ухвали суду від 17.10.2022р. у справі відкрито загальне позовне провадження, задоволено клопотання позивача про витребування доказів (а.с.44).

За ухвалою суду від 01.11.2022р. до участі у справі в якості співвідповідача залучено Старосалтівську селищну раду Чугуївського району Харківської області (а.с.60).

12.12.2022р. за ухвалою суду закрите підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті (а.с.73).

  1. Позиції учасників судового провадження

В судовому засіданні представник позивача адвокат Панасенко П.П. позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив його задовольнити.

Відповідачі в судове засідання не з`явилися, хоча належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, відповідач-1 направив заяву про розгляд справи без його участі, проти позову не заперечує (а.с.54, 77,79)

4.Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

Відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан з 24.02.2022р.

Згідно розпорядження Голови Верховного Суду № 2/0/0-22 від 08.03.2022р. змінено територіальну підсудність судових справ в умовах воєнного стану, зокрема: Машівському районного суду Полтавської області визначена підсудність справ Вовчанського районного суду Харківської області.

Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Хотімля Чугуївського району у віці 90 років померла  ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 02.04.2021р. (а.с.27), яка за життя була власником житлового будинку з спорудами в АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на жилий будинок від 10.01.1991р. та технічним паспортом на нього (а.с.19-25).

Позивач та відповідач є синами померлої, що вбачається з копій свідоцтв про їх народження серії НОМЕР_2 від 18.03.1954 року та НОМЕР_3 від 12.01.1978 р. (а.с.12, 17).

Згідно заповіту від 22.08.1996р. Хотімлянської ради народних депутатів Вовчанського району Харківської області № 122, ОСОБА_4 заповіла все своє майно, зокрема і житловий будинок в с. Хотімля Вовчанського району своїм дітям  ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.26).

Як видно з Витягу зі Спадкового реєстру № 70207154 від 03.10.2022р. інформація про спадкову справу після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 Чупир ОСОБА_5 відсутня (а.с.28).

03.10.2022 приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області Бакумова А.В. на заяву позивача про видачу свідоцтва про право на спадщину після померлої матері ОСОБА_4 повідомила, що йому необхідно звернутися до суду з заявою про визначення додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини (а.с.29).

  1. Мотиви суду

Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).

Оскільки ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , а тому строк для прийняття після неї спадщини спливав 22 квітня 2022 року.

Водночас, відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан з 24.02.2022р., який діє і нині.

Пунктом 3 Постанови КМУ від 28.02.2022р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» установлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Отже, у даній справі, з урахуванням вказаної постанови строк на прийняття спадщини закінчився 24 серпня 2022 року.

Позивач та відповідач-1, на підставі ст. 1261 ЦК України, відносяться до спадкоємців першої черги за законом після померлої ОСОБА_4 , оскільки є її синами, а також на підставі ст. 1235 ЦК України є її спадкоємцями за заповітом, але не звернулися своєчасно до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини про що свідчить Витягу зі Спадкового реєстру № 70207154 від 03.10.2022р..

Позивач також заявляв клопотання про витребування доказів у Старосалтівської селищної ради про коло осіб, які були зареєстровані на час смерті ОСОБА_4 з нею за місцем проживання, але докази надані не були.

Водночас, як свідчать матеріали справи позивач зареєстрований в м. Харків, що відмінне від місця проживання його матері на час смерті в с. Хотомля, а відтак підстави вважати, що він прийняв спадщину по факту проживання зі спадкодавцем відсутні.

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у встановлений строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Суд зазначає, що у вказаних правовідносинах належним відповідачем у справі буде саме Старосалтівська селищна рада, оскільки відповідач-1 не прийняв спадщину після померлої матері, спадкова справа не заведена, що вказує на відсутність інших спадкоємців, а з огляду на те, що спадкове майно знаходиться на території вищевказаної ради, а тому саме вона має відповідати за позовом, що ґрунтується на висновку зробленому в п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008р. «Про судову практику у справах про спадкування».

Відповідно до частини першоїстатті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України.

Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

У своїй заяві позивач, як на поважність пропуску строку на прийняття спадщини, посилається на той факт, що мав намір до 22 квітня 2022 року звернутися з заявою до нотаріуса про прийняття спадщини, постійно знаходився в м. Харкові, але після вторгнення рф 24.02.2022р. на територію України він не мав такої змоги у зв`язку з постійними обстрілами, бомбардуванням та окупацією. Після звільнення більшої частини Харківської області у середині вересня 2022 року від окупації він звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, але 03.10.2022р. отримав роз`яснення, що пропустив строк на прийняття спадщини.

Європейський суд з прав людини у справі «Ільхан проти Туреччини» від 27 червня 2000 року зазначив, що при вирішенні питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.

Судом також враховується рішення ЄСПЛ у справі «Маркс проти Бельгії» від 13.06.1979 року, ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які по своїй суті є гарантом права власності, оскільки визнають право будь-якої особи на безперешкодне користування своїм майном.

Отже, враховуючи те, що позивач є сином ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , мав намір прийняти спадщину в установлений законом 6-місячний строк до 22.04.2022р, але був позбавлений можливості це зробити у зв`язку з введенням воєнного стану, окупацією частини Харківської області та її бомбардуваннями, а враховуючи те, що дійсно в середині вересня 2022 року була деокупована частина Харківської області, що потребувало часу на розмінування, відновлення сполучення, зв`язку, позивач майже відразу на початку жовтня 2022 року звернувся до нотаріуса, при цьому спадщина відумерлою у встановленому законом порядку не визнана, а тому суд визнає вказані позивачем обставини істотними, непереборними труднощами і дійшов висновку, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, а відтак суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та визначення позивачу двомісячного додаткового строку для прийняття спадщини.

5.Мотиви розподілу судових витрат

За змістом п.24Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №7від 30.05.2008р.«Про судовупрактику усправах проспадкування»у справах про спадкування при відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, які прийняли спадщину, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Згідно ч.6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, враховуючи те, що Старосалтівська селищна рада є відповідачем лише тому, що інші спадкоємці, які належним чином прийняли спадщину після померлої відсутні, водночас селищна рада ніяким чином не порушувала, чи не визнавала та не оспорювала права, свободи чи законні інтереси позивача, не перешкоджала йому реалізовувати спадкові права, а відтак суд дійшов висновку, що хоча позов і задоволено, але підстави для стягнення судового збору з Старосалтівської селищної ради, як відповідача, відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1-18265273354355 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

позов  ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , Старосалтівської селищної ради Чугуївського району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_2 додатковий двохмісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 матері ОСОБА_4 , який рахувати з дня набрання чинності рішенням суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а у разі його оскарження після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_2 , зареєстрований в АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач-1: ОСОБА_3 , зареєстрований в АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Відповідач-2: Старосалтівська селищна рада Чугуївського району Харківської області, місцезнаходження: смт Старий Салтів, вул. Перемоги, 15, Чугуївського району Харківської області.

Повний текст Рішення складено 28.12.2022 року.

Суддя   С.В. Кравець