Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 грудня 2019 року         Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючий — суддя Шинкарчук Я.А.,

при секретарі судового засідання — Желізовій О.А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Покотилівка Харківського району Харківської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та місту Люботин Головного територіального управління юстиції у Харківській області про встановлення факту, що має юридичне значення — факту смерті фізичної особи, —

встановив:

Адвокат Панасенко П.П., який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме, факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка народилась в селі Зозів Липовецького району Вінницької області, місце смерті — м. Сорокине (Краснодон) Луганської області, дата смерті — ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування заяви посилається на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території у місті Сорокине (Краснодон) Луганської області. Після смерті, ОСОБА_3 заявником було отримано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , що видане відділом записів актів цивільного стану Краснодонського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки від 09 листопада 2016 року. Між тим, цей документи не відповідає вимогам законодавства України, оскільки він був виданий на тимчасово окупованій території України, визначеній відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями». У зв`язку з цим наявні документи не можуть бути прийняті Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та місту Люботин Головного територіального управління юстиції у Харківській області для здійснення реєстрації смерті відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», що підтверджується відмовою відділу Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та місту Люботин Головного територіального управління юстиції у Харківській області №2489-15.13-04-04 від 18.07.2019 у проведенні державної реєстрації смерті. Встановлення факту смерті особи ОСОБА_1 необхідно для державної реєстрації смерті ОСОБА_3 та отримання відповідних документів. Тому заявник вимушен звернутись з цією заявою до суду за захистом своїх законних інтересів.

Учасники судового процесу в судове засідання не з`явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлялись належним чином та своєчасно, причини неявки суду не повідомили.

Від представника заявника до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність.

Заінтересована особа у справі про день, час та місце судового засідання повідомлена, в судове засідання не з`явилась.

Враховуючи, що в судове засідання не з`явилися всі учасники справи, відповідно до частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши всі матеріали справи, суд вважає, що заява про встановлення факту смерті особи підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статтей  315317 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Статтею 317 ЦПК України передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.

З матеріалів справи вбачається, що заявник — ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заявник ОСОБА_1 , взятий на облік особи, переміщеного з тимчасово окупованої території за адресою: АДРЕСА_1 , що відноситься до територіальної юрисдикції Харківського районного суду Харківської області (копія довідки №6324008500 від 26.08.2015).

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , видане відділом записів актів цивільного стану Краснодонського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки від 09 листопада 2016 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в Луганській Народній Республіки, місто Краснодон, по що зроблений актовий запис № 960 від 09 листопада 2016 року.

Згідно Постанови Верховної Ради України «Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей» від 12.05.2016 року, яка набрала чинності 22.05.2016 року,  місто Краснодон у Луганській області перейменовано на місто Сорокине .

Факт смерті ОСОБА_3 відбувся на тимчасово окупованій території — м.Краснодон (м. Сорокине) Луганської області. Документом, який засвідчує факт смерті ОСОБА_3 є свідоцтва про смерть, що видане на тимчасово окупованій території, де органи державної влади України не здійснюють своїх повноважень.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», що підтверджується відмовою відділу Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та місту Люботин Головного територіального управління юстиції у Харківській області №5041-15.13-04-04 від 19.11.19 у проведенні державної реєстрації смерті.

Наведені документи відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування ЗУ від 04.02.2016 року «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» беруться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до ч. ч. 2, 3  статті 9  ЗУ «Про забезпечення праві свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

За пунктом 8 частини 1статті 315 ЦПК України , суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

За частиною 2 статті 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до статті 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на тимчасово окупованій території України в порядку, не передбаченому законом України.

Документи, які видані органом, що створений на тимчасово окупованій території у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до частини 3 статті 9 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.

Відповідно до частини 1 статті 18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до пункту 1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Відповідно до «Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження», затверджених розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року №1085-р, тимчасово окупованою територією визначається зокрема м. Сорокине Луганської області.

Встановлення факту смерті ОСОБА_3 породжує юридичні наслідки для заявника, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.

Задоволення заяви має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для отримання відповідного документу — свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України.

Відповідно до правил статті  317, пункту 8 частини 1 статті 430 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті допустити до негайного виконання.

Керуючись ст. ст. 81247263-265315317430 ЦПК України, суд, —

в и р і ш и в :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та місту Люботин Головного територіального управління юстиції у Харківській області про встановлення факту, що має юридичне значення — факту смерті фізичної особи — задовольнити.

Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України — у м. Краснодон (м. Сорокине) Луганської області ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Харківський районний суд Харківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

заявник — ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_4 , взятий на облік особи, переміщеного з тимчасово окупованої території за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) — НОМЕР_2 .

заінтересована особа — Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та місту Люботин Головного територіального управління юстиції у Харківській області, місцезнаходження юридичної особи — вул. Плеханівська, 73, м. Харків, 61001, ідентифікаційний код юридичної особи (код ЄДРПОУ) — 41404009.

Суддя                                                                                 Я.А. Шинкарчук